2022-08-18, ketvirtadienis, 22:19.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:00, leidžiasi 20:42, dienos ilgumas 14:41.

Šiluva taps ne tik maldininkų, bet ir šiuolaikinio meno piligrimų traukos vieta.Startuoja Šiluvos meno bienalė 2019

2019-06-12, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Šiluva taps ne tik maldininkų, bet ir šiuolaikinio meno piligrimų traukos vieta.Startuoja Šiluvos meno bienalė 2019

Lietuvos bienalių paletėje atsiranda dar viena nauja spalva – šiemet rengiama pirmoji Šiluvos meno bienalė. Oficialus atidarymas vyks  birželio 13 dieną  Šiluvos bazilikoje  – čia nuskambės specialiai bienalei sukurto šiuolaikinės muzikos opuso „Atverkite man teisumo vartus“ premjera (kompozitorius Arnas Mikalkėnas).

 

Bienalės programoje – parodos, įvietintos skulptūros, objektai, instaliacijos, žemės meno kūriniai,kūrybinės dirbtuvės ir po miestelį su molbertais nomadiškai klajojantys tapytojai. Bienalė ir muzika – šie du raktiniai žodžiai pastaruoju metu sklando mūsų pokalbiuose ir mintyse,du  žodžiai,  koduojantys   vieną svarbiausių  metų  aktualijų   Lietuvos mene.  Atiduodami pagarbą Lietuvos kūrėjams, laimėjusiems pagrindinį apdovanojimą Venecijoje už operą-performansą „Saulė ir jūra“, ir mes simboliškai bienalę pradedame muzikiniu kūriniu.

 

Antrasis stebuklas - Lietuva   tiesiog   kunkuliuoja   meniniais   įvykiais,   čia   nestinga   ir  bienalių   tipo  renginių.   Kuo   gi ypatinga bus Šiluvos bienalė?

 

Pirmiausia, šios bienalės temą pasufleravo unikali vietos istorija,kurią nulėmė daugiau nei prieš 400 metų įvykęs stebuklas. Kalvinų dvasininkas, prisiartinęs prie akmens, paklausė verkiančios mergelės: „Mergaite, ko verki?“ Ji atsakė: „Verkiu dėl to, kad prieš tai šioje vietoje buvo garbinamas mano sūnus, o dabar čia ariama ir sėjama.“ Tai tarusi, ji pranyko.

 

Raseinių rajono savivaldybė puoselėja viltį matyti Šiluvą ne vien kaip tikinčiųjų susibūrimo vietą tradicinių atlaidų metų, bet ir garsinti ją kaip Europos piligrimystės  centrą,  kuriame savo nišą rastų ir solidūs kultūros, meno renginiai. Stebuklas gali šioje vietoje pasikartoti, tik šį sykį – jau kitu pavidalu – kūrybinės energijos proveržiu. Kviečiame prisidėti prie stebuklo ir Šiluvos meno bienalę kartu paversti reprezentatyviu plataus spektro tarptautiniu renginiu, pristatančiu įvairių meno sričių kūrinius, autorius, meno tyrinėtojus ir kuratorius.

 

Komandinis darbas

 

Tad Šiluva nori atnaujinti savo veidą, neatsisakydama savo unikalumo. Todėl 2019 metų bienalės tema – citata  iš Psalmių   knygos:  „Akmuo, kurį   statytojai atmetė,   tapo   kertiniu   akmeniu“   (Ps118:22). Pirmapradis akmuo,  į kurį remiasi  visos žmogiškosios ir dangiškosios vertybės, aiškus ir nekintantis, kaip pirmasis tuščioje erdvėje ištartas Žodis. Bet kuri kūryba yra visatos sutvėrimo tęsinys, ir koks bus tas Naujasis Pasaulis priklauso tik nuo mūsų pačių. Giluminė meno esmė,slypinti už jo performatyvios funkcijos, gali  tapti tuo kertiniu akmeniu, ant kurio guls visi vėlesni egzistenciniai sluoksniai.

 

Išskirtinis šios, pirmosios, bienalės bruožas – ji neturi vieno kuratoriaus, renginio programą, įvaizdį ir stilistiką kuria grupė kultūros ir meno atstovų iš kelių Lietuvos miestų ir organizacijų. Ar Šiluva galėtų tapti ne tik tikinčiųjų, bet ir meno piligrimų gausiai lankoma vieta? Ar Lietuvos meno pasaulis priims Šiluvą kaip dar vieną vietą, kurioje puoselėjamos šiuolaikinio meno tradicijos? Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos atsakys ši pirmoji bienalė.

 

APIE PROGRAMĄ

 

Du bienalės ciklai

 

Birželio   13   dieną  atidarymo  muzikos   kūrinyje   „Atverkite   man   teisumo  vartus“  persipins klasikos, džiazo, post folkloro, sakralinės muzikos  motyvai. Šį postmodernų derinį įgyvendins VUKauno   fakulteto   merginų   ansamblis  „Veni  Gaudere“   (vad.   Adelė   Mikalkėnienė),   džiazo   trio„Ąžuoliniai berželiai“ (Tomas Razmus – saksofonas, Simonas Kaupinis – tūba, Arnas Mikalkėnas –perkusija) ir solistė Dana Indane (LV). Tą pačią dieną Piligrimų centro muziejuje atidaroma Agnės Jonkutės tapybos darbų  paroda. Antrasis bienalės ciklas liepos 13 d. prasidės tarptautiniu meno simpoziumu, kuriame dalyvaus kelių šalių menininkai. Jo programa labai įvairi, apimanti pagrindines šiuolaikinės kūrybos sritis.

 

Toliau   bus   tęsiamas   parodų   ciklas   –   Šiluvoje   planuojamos  Algimanto   Šlapiko  skulptūrų ekspozicija,  Sauliaus   Vaitiekūno  objektų   paroda,  Sigitos   Maslauskaitės-Mažylienės  tapybos darbų   paroda   Raseinių   krašto   istorijos   muziejuje,  Evaldo   Mikalauskio  didelio   formato skaitmeninės grafikos pristatymas  atvirose miestelio erdvėse.

 

Universali meno kalba

 

Bienalės svečias iš Portugalijos – dailininkas, fotografas, iliustratorius  Bruno Gaspar. Šiluvoje  jis planuoja pristatyti platų savo kūrybos spektrą: gatvės meną, tapybos darbus ir dailės objektus, sukurtus iš kartono pakuočių. Šio dailininko sukurti objektai bus eksponuojami Piligrimų centro galerijoje kartu su panašios stilistikos  Aistės Juškevičiūtės  darbais. Juk meno kalba yra labai universali, panašių prasminių ar formos štrichų galime atrasti skirtingų šalių menininkų darbuose.Meno simpoziumo metu skirtingose  Šiluvos vietose gims ir kelios erdvinės instaliacijos. GretosKardišiūtės    žemės   meno   objektas   –   tūkstančiais   medinių   pagaliukų   ant   žemės   paviršiaus„išaustas“ tekstilės rašto fragmentas, kuris papuoš kalvelę prie įvažiavimo į miestą. Audiovizualinio meno grupė „Bionics“ (Lina Pranaitytė, Urtė Pakers) tuščioje istorinio pastato erdvėje eksponuos vaizdo-garso instaliaciją „Išlikti / prisiminti“. Andrius Kviliūnas, vienas nuosekliausiai videomeną Lietuvoje plėtojančių kūrėjų, tikras videomeno grynuolis, pakvies į savo darbų peržiūrą. Tuomet menininkas atliks performansą kartu su trio  ONE TWO Free. Šią programos dalį užbaigs A.Kviliūnio specialiai bienalei sukurto videomeno kūrinio premjera.

 

Prisilietimas prie paveldo

 

Bienalės kūrybinėse dirbtuvėse – skirtingų meno žanrų studijos. Boriso Jakubauskio seminare bus kalbama   apie   tai,   kas   yra   „Šiuolaikinė   ikonografija,   ikonografijos   ištakos   ir   technologijos“. Kviesime   sudalyvauti  Vaivos   Koveraitės-Trumpės  „trasfer“   grafikos   technikos   laboratorijoje.Viešnia   iš   Baltarusijos  VeraYahoudzik  pristatys   senąją   primityvistinę   „maliavankos“   tapybos techniką.Garsiuosius   Šilinių   atlaidus,   kiekvienais   metais   vykstančius  rugsėjo   7–14     dienomis   ,   savo fotografijose įamžins Tadas Kazakevičius, pelnęs kelis reikšmingus apdovanojimus tarptautiniuose spaudos   fotografijos   konkursuose.   Šiluvos   tradicijos   juk   taip   pat   ateityje   keisis,   labai   svarbu užfiksuoti šią unikalią aplinką su jos žmonėmis, nematerialiojo paveldo turtą.

 

Pleneristų desantas

 

Dar vienas bienalės akcentas – tapytojų iš įvairių šalių „desantas“. Klajojančius su molbertais irdrobėmis lyg tikrus nomadus juos bus galima sutikti įvairiose Šiluvos vietose.  Oksana Svizhak(UA), Valerija Moskvitina-Dmytriieva (UA), Daniel Gromacki (PL), Valentinas Varnas (LT) –
tai tik dalis iš šios tarptautinės tapytojų kompanijos, kurie bandys Šiluvoje sukurti tikrą ParyžiausMonmartro atmosferą.Tokią atmosferą turėtų dar labiau sustiprinti bienalės klubas kavinės „Šiluvos karūna“ terasoje, kur menininkai galės pabendrauti   su vietos bendruomene ar čia užklystančiais piligrimais, skambant džiazo muzikai...

 

Tegul   kokybiškas   šiuolaikinis   menas   gyvuoja   ne   tik   Vilniuje,   bet   ir   atokesniuose   Lietuvos kampeliuose. Sukurdami įvairovę ir alternyvą, mes ugdome vieni kitus, skatiname iniciatyvumą, kūrybiškumą.   Savo   piligriminiame   maršrute,   netikėtų   meno   erdvių   žemėlapyje   pasižymėkime Šiluvą ir atkeliaukime čia idėjų ir smalsos pilnais krepšiais. Visa informacija apie   bienalės  renginius   – svetainėje  www.menopiligrimai.lt  ir  FB paskyroje.

 

                                                                                                                       Arūnas Kazlauskas, bienalės kuratorius
 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKelmė.lt

Redakcija:
mob. +370 639 34990
e.p. info@manokelme.lt