2022-08-18, ketvirtadienis, 23:28.     Šiandien Kelmėje saulė teka 06:00, leidžiasi 20:42, dienos ilgumas 14:41.

III-asis tarptautinis Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis

2020-07-26, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
III-asis tarptautinis Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis

Liepos 30 d. koncertu Kelmės kultūros centre prasidės jau trečiasis Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalis. Šių metų naujovė – dauguma koncertų vyks atnaujintoje estetiškoje miesto turgaus erdvėje. Pagal jau nusistovėjusią festivalio tradiciją, programoje pateikiamas labai platus muzikos spektras – nuo šiuolaikinės klasikinės muzikos iki improvizacinės muzikos eksperimentų su šiuolaikinio šokio inkliuzais.


UNSEEN NOTES – šių metų festivalio pavadinimas atspindi pagrindinę jo idėją kaip tam tikrą dviprasmybę – dar niekada neskaityti užrašai ar nematytos natos, prabylančios į pačias žmogaus sielos gelmes.

 

Pasaulinė premjera Raseinių turguje
Renovuota turgaus erdvė gali tapti puikia vieta koncertams, kitiems pasirodymams. Rugpjūčio 14 d. čia įrengtoje scenoje (apipavidalinimo dizaino autoriai Vaiva Kovieraitė-Trumpė ir Arūnas Kazlauskas) įvyks šiuo metu Jungtinėje Karalystėje gyvenančio kompozitoriaus Lino Balto (Balčiūno) kūrinio “Interferencija” premjera. Lino Balto audiovizualinė kompozicija “Interferencija” skirta darnaus pasaulio idėjai. Šios kompozicijos  aštuonių dalių struktūra yra paremta JAV nevyriausybinės organizacijos NRDC (www.nrdc.org) apibrėžtomis aštuoniomis veiklos sritimis, kurios  paskatintų kiekvieną žmogų pozityviai keisti mūsų aplinką. Kūrinio dalys pateikiamos kaip atskiros audiovizualinės žinutės, paremtos akustinės ir gyvos elektronines muzikos derme, tokiu būdu įvardinant inicijuojančius  pokyčius, kuriuos turi įgyvendinti kiekvienas iš mūsų, nieko nelaukdamas, jau dabar.


Atlikėjai: Styginių kvartetas „Chordos“, Roberto Becerra (Meksika-Lietuva) – elektronika. Vaizdo instaliaciją pasirodymui  sukūrė Elizabeta Eliševa-Povilaitis (Latvija).
Premjeroje ketina dalyvauti ir pats kūrinio autorius Linas Baltas.

 

Festivalis plečia savo ribas
Šiemet festivalio atidarymo koncertas liepos 30 d. 18 val. vyks Kelmės kultūros centre. Šiame koncerte Kauno styginių kvartetas (Karolina Beinarytė-Palekauskienė -1-as smuikas, Aistė Mikutytė -2-as smuikas, Eglė Lapinskė – altas, Saulius Bartulis - violončelė) ir pianistė Daiva Stulgytė atiduos duoklę šviesios atminties kompozitoriaus Vidmanto Bartulio kūrybai. Klausytojai išgirs keturis Vidmanto Bartulio kūrinius – antrąjį styginių kvartetą "Psalmės", „I like Marlen Dietrich“ styginių kvartetui, fonogramai ir fortepijonui, „Niekieno rožė“ smuikui ir fortepijonui,  bei  "I like Shostakovich" styginių kvartetui ir fortepijonui.


Kompozitorius nuo pat jaunystės rašė serijas kompozicijų, kurios vadinosi "I like ...", kuriose citavo originalias temas, jas savaip interpretuodamas, tarsi apvilkdamas kitu rūbu. "I like Shostakovich" deja, paskutinis prieš pat mirtį sukurtas kūrinys, užbaigęs šią "I like ..." kompozicijų seriją. Kvinteto atliekama pradžios tema (iš D.Šostakovičiaus styginių kvarteto Nr.15 I d.), skamba kaip nuojauta, persunkta švelnaus liūdesio. Vėliau kūrinys vystosi iki gana dramatiškai skausmingos kulminacijos, kurios tirštoje faktūroje persipina įvairios tematinės medžiagos.

 

Minimalaus vokalo pasažai
Keletas festivalio koncertų nuskambės sakralinėse Raseinių erdvėse. Naujosios vokalinės muzikos kolektyvas MELOS rugpjūčio 14 d. koncertuos  Švč. Trejybės cerkvėje,  rugpjūčio 15 d. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje įstabų kartvelų kompozitoriaus Gijos Kančelio kūrinį "Exil" atliks Asta Krikščiūnaitė (sopranas) ir instrumentinis ansamblis.


MELOS - merginų vokalinis ansamblis (Justina Leinartaitė, Gabrielė Bilevičiūtė, Karolina Macytė ir Gabija Adamonytė), startavęs 2014-iais atlieka šiuolaikinę vokalinę muziką, bendradarbiauja su įvairių sričių menininkais bei pats inicijuoja kūrybinius projektus. Festivalyje kolektyvas atliks savo naujausią programą “Minimal Voices“ – tai minimalistinės, redukuotos muzikos programa, kurioje pristatomi lietuvių kompozitorių Ryčio Mažulio, Agnės Mažulienės, Karolinos Kapustaitės ir Dominyko Digimo kūriniai. Didžioji dalis programoje skambančių kompozicijų buvo sukurtos „Melos“ užsakymu, o kūriniai Oscillations  bei Tuo taku viešai skamba pirmuosius kartus.


„Jei žmogus eina į bažnyčią, sinagogą ar mečetę tuo metu, kai ten nevyksta mišios, jį apsupa ypatingos rūšies tyla. Aš norėjau šią tylą paversti muzika“ – taip apie savo kūrinį „Exil“ kalbėjo pernai palikęs šį pasaulį kompozitorius Gija Kančelis. Tai kūrinys mažam ar vidutiniam instrumentiniam ansambliui, gaubiamam vokalo auros.  „Exil“ tekstą sudaro 23-ioji psalmė iš Senojo Testamento ir vokiškai rašiusių žydų tautybės autorių Paulio Celano ir Hanso Sahlio eilėraščiai.
Šis išskirtinis kūrinys nuskambės Raseinių  Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje rugpjūčio 15 d. 15 val. Solistei Astai Krikščiūnaitei akompanuos puikūs muzikantai - Valentinas Gelgotas (fleita),  Darius Dikšaitis (smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Glebas Pyšniakas  (violončlelė), Donatas Bagurskas (kontrabosas) ir  Audrone Kisieliūtė (klavišiniai).


Dvidešimties pirštų magija
Lora Kmieliauskaitė (smuikas) ir Arnas Kmieliauskas (violončelė) arba “Twenty Fingers Duo“ – tai lietuvių šiuolaikinės ir moderniosios muzikos styginių duetas, atpažįstamas dėl intesyvių ir įtraukiančių pasirodymų, bei unikalaus skambesio. Twenty Fingers Duo yra nusipelnęs ambicingo ir žingeidaus ansamblio vardą, dėl nuolatinių kolaboracijų, performatyvumo tyrinėjimo savo pasirodymuose ir moderniosios lietuvių muzikos propagavimo.

Nepaliaujamai ieškodami naujų muzikinių formų, Twenty Fingers Duo atliko virš 60 kūrinių premjerų, autorių iš viso pasaulio parašytų būtent jiems (JAV, Meksika, Argentina, Japonija, Iranas, Kroatija, Rusija, Kanada, Serbija, Vokietija, ir kt.) Meistriškai valdantys visas išplėstines technikas ir netikėtai interpretuojantys muzikinį tekstą muzikantai yra nuolatiniai tarptautinių ir nacionalinių muzikos festivalių dalyviai, tarptautinių konkursų laureatai.


Koncerte rugpjūčio 15 d. duetas pristatys dalį savo naujausios programos „Performa“ ir keletą naujų šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrinių.


Jauni ir pašėlę džiazo muzikantai
Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalio išskirtinis bruožas – jaunų ir ekspresyvių improvizacinės muzikos atlikėjų pasirodymai. Rugpjūčio 14 d. vakaro programoje  - saksofonų kvartetas KATARSIS4 -  Arminas Bižys, Kazimieras Jušinskas, Algirdas Janonis ir Danielius Pancerovas. Jų atliekama muzika laviruoja tarp struktūriškai laisvų improvizacijų, dėl to kiekvieną kartą suskamba vis kitaip. Gaivališkose kompozicijose taip pat galima išgirsti akademinės muzikos bei lietuvių liaudies muzikos motyvų, kurie suteikia kūriniams meditatyvumo. Savo muzika jie praplečia tradicines saksofono garsų išgavimo technikas, ypatingam skambesiui sukurti panaudoja ir įvairius buityje sutinkamus objektus.


Rugpjūčio 15 d. Raseinių turgaus scenoje pasirodys grupė labai pragmatišku pavadinimu – “Kanalizacija”. Žinoma, šis pavadinimas yra tam tikra nuoroda į paslaptingą vamzdžių pasaulį, juk kanalizacija – tai gali būti ir muzikiniai kanalai, kuriais komunikuojama improvizuojant scenoje. O tokį instrumentą kaip tūba galima kvalifikuoti tiesiog kaip sudėtingą santechninį įtaisą. Kaip visi šie santechnikos principai  gali sukelti tikrą ekstazę scenoje, pademonstruos keturi jauni atlikėjai: Danielius Pancerovas (saksofonas), Dominykas Norkūnas (gitara), Ignas Kasikauskas (būgnai), Simonas Kaupinis  (tūba). O jei rimtai - savo atliekamą žanrą muzikantai įvardina kaip alternatyvaus roko-džiazo kūrinius. Grupė praėjusiais metais laimėjo festivalio „Vilnius Jazz“ konkurso  „Young Power“ GRAND PRIX.

 

Elekroninės refleksijos ir džiazuojanti opera
Paskutinę festivalio dieną – rugpjūčio 16-ąją – truputį pavargusiems nuo „sunkiai suprantamos ir didžiulės intelektinės įtampos reikalaujančios“ (klausytojų past.)  šiuolaikinės muzikos, ištikimiems festivalio žiūrovams desertui skirtas ypatingas kokteilis.


Tiesa, pradžioje elektroninės muzikos ir vizualaus meno duetas BIONICS pristatys vis dar susimąstyti verčiantį pasirodymą „mono.cycle“. Pavadinimas reflektuoja įvairiapusišką kūrybos prigimtį, perteikiamą dėmesiu fizikiniams reiškiniams, filosofinėms idėjoms, skirtingų medijų sintezei. Cikliškumas, suvokiamas ne kaip linijinis laiko, įvykių pasikartojimas, o kaip evoliucijos link vedanti tendencija, būsenų, vystymosi stadijų seka, palaipsnis garsinių pustonių ir ritmikos kismas, tekstūrų ir kintančių formų jungimasis, išgaunant naujus darinius bei skambesius. Pasirodymo metu skambės albumo CYCLES garso takeliai ir jų variacijos.


Po to jau bus lengviau. Trys skirtingų žanrų kūrėjai – režisierė Karina Novikova, kompozitorius, multiinstrumentalistas Arnas Mikalkėnas ir choreografė, šokėja Vilma Pitrinaitė pateiks publikai žaismingą projektą „Opera in Jazz“, kuriame taip pat dalyvaus klasikinio vokalo atlikėjai iš kelių užsienio šalių ir Lietuvos. Šiame projekte operos, džiazo ir šiuolaikinio šokio paradigmos susijungs į unikalią visumą, kurioje balsas, judesys, kūno kalba ir vaizdo projekcija aktyvuos visas įmanomas žmogaus jusles iki pat „šeštojo pojūčio“ ribos...


Ir pagaliau, po gana varginančios kelionės šiuolaikinės muzikos užkaboriais - kažkas nuoširdaus ir įkvepiančio – žavioji Solange Arzu (Clotilde Solange Rigaud). Žinoma, dėl šio pasirodymo galėtume susilaukti priekaištų iš šiuolaikinės muzikos ortodoksų, tačiau organizatoriai tikisi, jog  tuo metu, kai Solange įžengs į sceną, daugelis festivalio žiūrovų jau bus išsiilgę muzikinės kompozicijos, kurioje „bent jau yra melodija, o ne kažkoks rėžiantis ausį padrikų garsų kratinys“ (klausytojų past.). Juk kiekvienas garsas gali virsti daugiaprasme akustine žinia, viskas priklauso nuo klausytojo.


Gimusi Prancūzijoje (Montpellier), tačiau pastaruosius 10 metų gyvenusi Vilniuje bei čia atradusi savo muziką Solange šį šalį taip pat laiko savo namais: „Esu kūrėja tarp čia ir ten, tarp vienų namų ir kitų. Neatsitiktinai taip ir pavadinau savo debiutinį albumą – „The Long Way Home“, kur būtent per muziką išreiškiu savo jausmus.“ – sako Solange.


Visas dainas jungiantis aspektas – noras į sielą sugrąžinti vidinę meilės ir harmonijos būseną – sugrįžti namo. „Aš pati turiu ne tik prancūziškų, bet ir žydiškų, turkiškų bei vokiškų šaknų, tad mano naujasis albumas apjungia ir skirtingas kultūras, ir įvairiausius jausmus – pasakoja kaip išmokti priimti ne tik džiaugsmą, bet ir liūdesį bei ilgesį, o taip pat kaip gerbti ir švęsti savo šaknis.“ – apie savo pristatomą kūrybą pasakoja albumo autorė Clotilde Solange.
Koncerte Solange Arzu akompanuos Aurimas Driukas (elektrinė ir akustinė gitaros).

 

UNSEEN NOTES – tai, ko dar negirdėjote ir neperskaitėte iki šiol.
Kviečiame kartu pasinerti į šią naują patirtį.

------

Programa


Liepos 30 d.
Kelmės kultūros centras

18:00  Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalio  pristatymas
           Kauno styginių kvartetas ir pianistė Daiva Stulgytė


Rugpjūčio 14 d.

Raseinių Švč. Trejybės cerkvė
19:00  Minimal Voices
           Šiuolaikinės vokalinės muzikos kolektyvas MELOS Scena Raseinių turguje      

            
20:00  Kompozitoriaus Lino Balto kūrinio INTERFERENCE premjera.
           Kvartetas „Chordos“
           Roberto Becerra (Meksika-Lietuva) – elektronika
           Elizabeta Eliševa-Povilaitis (Latvija) – vaizdo projekcija


21:00  Festivalio klubo atidarymas
           Saksofonų kvartetas „Katarsis4“


Rugpjūčio 15 d.
Raseinių  Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia
15:00  Gija Kančelis "Exil"
           Solistė Asta Krikščiūnaitė (sopranas) ir instrumentinis ansamblis. Scena Raseinių turguje                

  
20:00  Šiuolainės muzikos ansamblis „Twenty Fingers Duo“
           Lora Kmieliauskaitė (smuikas)
           Arnas Kmieliauskas (violončelė)


21:00  Alternatyvaus roko-džiazo grupė „Kanalizacija“


          
Rugpjūčio 16 d.
Scena Raseinių turguje     
             
15.00  Mono.cycle
           Elektroninės muzikos ir vizualaus meno duetas BIONICS


16.00  „Opera in Jazz“ performansas
           Režisierė Karina Novikova
           Choreografija – Vilma Pitrinaitė


17.00  Dainininkė Solange Arzu ir grupė


18.00 Festivalio uždarymas.

---

Visi festivalio koncertai nemokami!

 

Festivalio organizatorius – Raseinių rajono kultūros centras
Projekto vadovas - Arūnas Kazlauskas
Pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba
Festivalio globėjas – Raseinių rajono savivaldybėUNSEEN NOTES
 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKelmė.lt

Redakcija:
mob. +370 639 34990
e.p. info@manokelme.lt